دوره های MBA با کارگاه های رفتار شناسی با مدل دیسک

شروع دوره های MBA با کارگاه های رفتار شناسی با مدل دیسک چه مزیت هایی برای دانشجویان و فراگیران دوره های MBA دارد .

از خدا جوییم توفیق ادب ، بی ادب محروم ماند از لطف رب ، بی ادب تنها نه خود را داشت بد، بلكه آتش در همه آفاق زد

شروع دوره های MBA با کارگاه های رفتار شناسی با مدل دیسک چه مزیت هایی برای دانشجویان و فراگیران دوره های MBA دارد .

زمانیکه در سال 92 در دوره های MBA‌ مجتمع فنی تهران این بحث را شروع کردم دانشجویان استقبال فراوانی از این بحث داشتند . و اخیرا یکی از اساتیدی  که در کشور آمریکا موفق به گذراندن دوره MBA کوتاه مدت شده است این WORKSHOP را در دوره تحت نظر انجمن مدیریت آمریکا گذرانده بود و جزء سرفصل های و جزء اولین مطالب در دوره های MBA است  و البته ما هم در کشور این بحث را از سال 92 در دوره های MBA داشتیم و بنظرم این هوشمندی اساتید ایرانی و طراحان دوره بوده است .

زمانیکه یک فراگیر در اولین جلسات شروع دوره MBA بحث رفتار شناسی با مدل دیسک را همراه با گزارش حرفه ای 30 صفحه ای می گذراند شناخت عمیقی در خصوص خود و  سایر دانشجویان و همچنین تعارضات بین آنها را دریافت می کند و دیگر اینکه نقش خود را در سایر دوره های کسب و کار پیدا می کند.

 بعنوان مثال زمانیکه دانشجو  دوره فروش را می گذارند دیدگاه روشن تری نسبت به جایگاه خود در فروش و مشتریان دارد و همچنین زمانیکه دانشجو درس تحقیقات بازار را می گذارند متوجه می شود که در چه حوزه ای از تحقیقات بازار قوی تر است مثلا فردی که لایه C بالایی دارد در تحلیل و دسته بندی اطلاعات قوی تر است و فردی که لایه I بالایی دارد در گرد آوردی اطلاعات برای تیم و همچنین ایده پردازی و فردی که لایه S بالایی دارد در سازماندهی و ‍پشتیبانی عملکرد بهتری دارد و فردی که لایه D بالایی دارد در هدایت تیم نتیجه گرایی فرصت شناسایی و موارد دیگر بهتر است. همینطور در درس های زنجیره تامین ـ مالی ـ تولید و برنامه ریزی و موارد دیگر این موضوع صادق است  . این بینش عمیق در ابتدای راه می تواند فعالیت های دانشجویان و همچنین اساتید دوره MBA و همچنین هماهنگ کنندگان دوره را بهتر کند .

 در دوره اخیر که ۳۶ فراگیر داشتیم که خیلی از این فراگیران دانشجوی MBA بودند اتفاق جالبی افتاد ، یکی از دانشجویانی که لایه C بالایی داشت نسبت به شروع کارگاه با ۱۰ دقیقه تاخیر اعتراض داشت البته این تاخیر بدلیل تاخیر سایر فراگیران بود ولیکن این نکته برای یک فرد با لایه C بالا سخت بود ولیکن  پس از ۹ ساعت کارگاه آموزشی دیسک DISC نگاه متفاوتی نسبت به نگاه فراگیران به نظم و ساعت پیدا کرد و آرامش بیشتری داشت . فراگیران دوره های MBA می بایستی پیچیدگی های رفتاری و چالش های آن را در دوره درک کنند ، چرا که برای پیشبرد اهداف کسب و کار می بایستی با افراد متفاوت و تیپ های متفاوت رفتاری که 15 تیپ رفتاری است کار کنیم و کسب و کار را پیش ببریم که کارسختی است .

مدل دیسک کاربردهای وسیعی دارد تا آنجا که گروه یادگیری وایلی برای تیم تحقیقاتی خود در حوزه رفتارشناسی با دیسک شعار " همه چیز دیسک " را انتخاب کرده است که البته شعار تیم ما در ایران " دیسک برای همه " است چراکه از دانش آموزان در سنین 10 سال به بالا تا رهبران بنگاه های اقتصادی می توانند از این پکیج و ظرفیت های آن استفاده کنند .

در کشور ایران تیم کلینیک کسب و کار ایرانیان با برگزاری حدود 550  کارگاه دیسک توسط اینجانب و آقای دکتر مرادی و با کارگاه های برگزار شده توسط سایر مدرسین و همکاران عزیز  تعداد این کارگاه ها خیلی بیش از 550 بوده است .  در کشور تا کنون  3 کارگاه دوره تربیت مدرس دیسک برگزار شده است که در کارگاه سوم 42 نفر مدرس دیسک را توفیق داشتیم حمایت و پشتیبانی کنیم و این عزیزان در بیشتر استان های کشور اکنون مشغول برگزاری کارگاه های رفتاری با مدل دیسک هستند و در مجموع 100 مدرس در کشور با این هدف آموزش داده شدند تا پیام رفتار شناسی و مزایای آنرا برای تمامی کشور ارسال کنند  هدف ما  ترویج مفاهیم نوین جهانی با نگاه بومی و کاربردی برای مشاورین کسب و کار ، روانشناسان ، خانواده ها ، مدارس ، دانشگاه ها و همچنین صاحبان بنگاه های اقتصادی و کسب و کارهای نوپاست .

با تجاربی که در این 7 سال به همراه همکارانم پیدا کردیم در این پکیج ظرفیت های وسیعی وجود دارد که می تواند به بسیاری از چالش های کشور در نوع خود کمک کند . بعنوان نمونه می توان آمار تصادفات کشور را کاهش داد چراکه بیشترین عامل در حوادث جاده ای عامل انسانی است و این پروژه در کشور اروپا انجام شده است و یا کمک به تعارضات زوجین ، حل تعارضات بین مدیران و کارکنان ، کمک به یافتن مسیر مناسب برای دانش آموزان و دانشجویان و بسیار مواردی از این دست .

امروز خیلی خرسند هستیم که این مدل با سرعت بسیار زیادی در بین مدرسین و مشاورین کسب و کار ، مدیران منابع انسانی ، روانشناسان و مدیران ارشد سازمان ها در حال استفاده است .

" کتاب مدل جهانی دیسک " بدون تبلیغ به چاپ پانزدم رسید و بزودی منابع جدیدی در اختیار جامعه علمی کشور قرار خواهد گرفت تا پژوهش های بیشتری در حوزه های دانشگاهی بر روی این مدل انجام شود و جامعه از نتایج آن استفاده کند و گامی هر چند کوچک ولیکن روبه جلو باشد

                                                   باتشکر و آرزوی توفیق الهی